ΑΝΑΔΗΜΟΣΙΕΥΣΗ ΑΠΟ ΕΠΕΣΘ

ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ ΑΝΔΡΩΝ Ο ΑΠΟΛΛΩΝ

Το τρίτο Κύπελλο Ανδρών της ιστορίας του και πρώτο μετά από 11 χρόνια κατέκτησε ο Απόλλων Καλαμαριάς, επικρατώντας του πρωταθλητή της Β Εθνικής Νέστορα με 3-2. Οι φίλαθλοι που βρέθηκαν στο Δημοτικό Γυμναστήριο της Καλαμαριάς είδαν ένα συναρπαστικό τελικό που κράτησε 135 λεπτά, είχε συνεχείς εναλλαγές στο σκορ και πέντε σετ που κρίθηκαν με τη μικρότερη δυνατή διαφορά.

Ο Νέστωρ προηγήθηκε 1-0 και 2-1 (γυρίζοντας το πρώτο σετ από 12-16 και 20-22). Ανάλογη όμως ήταν η απάντηση του Απόλλωνα, που κατέκτησε το 4ο σετ αφού βρέθηκε πίσω στο σκορ με 20-23 και απέτρεψε δύο ματς μπολ του αντιπάλου του. Ο Νέστωρας είχε προβάδισμα και στο τάι μπρέικ, καθώς προηγήθηκε με 10-7, 12-10 και 13-12, αλλά η ομάδα του Στέφανου Μανιώτη έφτασε στη νίκη με τρεις συνεχόμενους πόντους.