Μεγάλη νίκη και προβάδισμα πρόκρισης για την εφηβική ομάδα!

Εξαιρετική παρουσία είχε το εφηβικό τμήμα του Απόλλωνα Καλαμαριάς απέναντι στους Αετούς Πολίχνης Α.Σ. το Σάββατο (23/2). Για την Β' φάση του πρωταθλήματος των Εφήβων το σύνολο του Κώστα Κεσίδη επικράτησε εκτός έδρας με σκορ 51-56, επιβάλλοντας τον ρυθμό του και "βγάζοντας" όμορφες συνεργασίες κατά την διάρκεια του αγώνα! Ο Απόλλων Καλαμαριάς με αυτό το αποτέλεσμα πήρε ξεκάθαρο προβάδισμα για την πρόκριση και ο δεύτερος αγώνας μεταξύ των δύο ομάδων θα διεξαχθεί στις 02/03.

Να σημειωθεί πως το σύνολο του Κεσίδη απέναντι στους Αετούς Πολίχνης Α.Σ. παρατάχθηκε έχοντας πέντε απουσίες (τραυματίες ο Τσαματάνης, ο Σιώζος, ο Ζήσης και ο Στέλιος Παπαγεωργίου ενώ δεν ήταν διαθέσιμος ο Κοντός), αλλά παρ' όλα αυτά κατάφερε να πάρει το θετικό αποτέλεσμα! Κοντά στις προσπάθειες των παικτών του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο παιχνίδι του Σαββάτου, ήταν ο έφορος του εφηβικού τμήματος, Χρήστος Χριστοφορίδης.

Μετά το 4-0 των γηπεδούχων στο ξεκίνημα του αγώνα, η ομάδα του Κεσίδη "απάντησε" με ένα σερί 0-10 (4-10) και στο 8' ήταν μπροστά με 7-15. Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 12-17, ο Απόλλων Καλαμαριάς συνέχισε να είναι το "αφεντικό" του παιχνιδιού (17-23) και στο ημίχρονο ήταν στο +5 (26-31).

Η κατάσταση στην τρίτη περίοδο δεν άλλαξε, με την ομάδα του Κεσίδη να έχει το... πάνω χέρι (30-34). Στο 30' ο Απόλλων Καλαμαριάς κέρδιζε με 33-39 ενώ στο τελευταίο δεκάλεπτο πήρε αέρα 9 πόντων (35-44 και 39-48). Στο 35' το σύνολο του Κεσίδη ήταν μπροστά με 41-49, στα έξι δευτερόλεπτα πριν την λήξη με καλάθι και φάουλ διαμορφώθηκε το 49-56 και ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 51-56.

Δεκάλεπτα: 12-17, 26-31, 33-39, 51-56

Aετοί Πολίχνης (Καραγιαννίδης): Αποστολίδης 9, Σωτηριάδης, Καραμούζης 4, Λάντζος 8, Φωτιάδης 3 (1), Παπαστεργίου 5 (1), Σίμογλου, Σαλαμανδράκης 11 (1), Κωνσταντούδης, Ντώνας 2, Μάνδαλης 9, Λαζαρίδης

Απόλλων Καλαμαριάς (Κεσίδης): Χριστοφορίδης 3 (1), Μικρός 13 (1), Χρυσοχόου 3 (1), Ανδρεάδης 10 (1), Σιμάρας, Ντικούδης 6, Σταυρακίδης 2, Χρυσοβέργης 5 (1), Πέππας 6, Αποστόλου 8, Ιασωνίδης