Nίκη για το εφηβικό του Απόλλωνα Καλαμαριάς

Δίχως να συναντήσει δυσκολίες και ανεβάζοντας στροφές στο δεύτερο ημίχρονο, η εφηβική ομάδα του Απόλλωνα Καλαμαριάς επιβλήθηκε του Κευρανού Αγίου Παύλου με σκορ 70-53. Οι καλαθοσφαιριστές του Γιάννη Τσεσμετζή, που σημειωτέον είναι γεννημένοι το 2003 και 2004 εκτός μόνο δύο αθλητών γεννηθέντων το 2002, είχαν τον έλεγχο του αγώνα από το ξεκίνημά του.

Στο ημίχρονο ο Απόλλων Καλαμαριάς βρέθηκε στο +6 (34-28) ενώ στο δεύτερο μέρος με "όπλο" την άμυνα -μιας και αυξήθηκε η πίεση πάνω στο παιχνίδι του αντιπάλου- η διαφορά "άνοιξε" και έφτασε σε διψήφια τιμή. Ο -αξιόμαχος- Κεραυνός Αγίου Παύλου προσπάθησε να "μπει" ξανά στο ματς ωστόσο το σύνολο του Τσεσμετζή διατήρησε την θετική αμυντική του παρουσία, δεν επέτρεψε στον αντίπαλο να "επιστρέψει" στον αγώνα και το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με νίκη (70-53) του Απόλλωνα Καλαμαριάς.

Δεκάλεπτα: 19-17, 34-28, 53-39, 70-53

Απόλλων Καλαμαριάς (Τσεσμετζής-Καραχάλιος): Ξηροφώτος, Πολίτης 12, Τσουμέτης, Χρυσοχόου, Σιμάρας 8, Μαβίδης 7(1), Αποστόλου 16(2), Χρυσοβέργης 18(1), Τόλιος 1, Σιώζος 8

Κεραυνός Αγίου Παύλου (Ιορδάνου): Χριστοφορίδης 20(2), Ψαρράς 6(2), Αποστολίδης 5, Σκούρτης, Μαυρονάνος,Συμεωνίδης, Ιωαννίδης, Κωστούλας 4, Κάτσα 17, Καλαντζίδης 1