Εντός έδρας ήττα για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς

Ο Απόλλων Καλαμαριάς δεν κατάφερε να πάρει την τρίτη σερί νίκη του στο πρωτάθλημα. Στο πλαίσιο της 9ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής η ομάδα του Γιάννη Τσεσμετζή ηττήθηκε εντός έδρας από την Ασπίδα Ξάνθης με σκορ 59-67, σε ένα ματς στο οποίο δεν ήταν διαθέσιμος ο Πέτρος Αποστόλου λόγω τραυματισμού στο χέρι ενώ πρόβλημα αποτέλεσε το γεγονός πως τρεις παίκτες του Απόλλωνα Καλαμαριάς, οι Τσιμπής, Αγραφιώτης και Αθαναηλίδης, αποβλήθηκαν με πέντε φάουλ (η αποβολή του Τσιμπή "ήρθε" μετά από τεχνική ποινή, μια απόφαση που προκάλεσε παράπονα μιας και ο 29χρονος παίκτης στη συγκεκριμένη φάση δεν είχε διαμαρτυρηθεί προς τους διαιτητές).

Οσον αφορά την εικόνα του παιχνιδιού, στο 6' το σκορ ήταν 6-6 και ο Κουκουλίδης έκανε το 9-8. Στο 8' η Ασπίδα Ξάνθης προηγήθηκε με 10-14, ο Σαμαράς διαμόρφωσε το 15-14 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 15-16. Η ομάδα του Γιάννη Τσεσμετζή βρέθηκε ξανά σε θέση οδηγού (19-16) ενώ ο Μαχαιριανάκης "έφερε" τον Απόλλωνα Καλαμαριάς στο +8 (24-16). Η διαφορά "άνοιξε" κι άλλο (28-16), με τους φιλοξενούμενους να μένουν άποντοι για περίπου πέντε λεπτά στην δεύτερη περίοδο. Η Ασπίδα μείωσε σε 31-27 και το ημίχρονο έληξε 37-31.

Παίρνοντας βοήθειες από τον Μαχαιριανάκη, ο Απόλλων Καλαμαριάς ξέφυγε με 10 πόντους (44-34) και ο Μύθιλλος έκανε το 46-35. Μετά το 50-40, οι φιλοξενούμενοι με σερί 0-5 βρέθηκαν στο -5 (50-45) στο 30'. Έπειτα από το 50-48 ο Ακριτίδης ευστόχησε σε δίποντο (52-48) και η Ασπίδα Ξάνθης προηγήθηκε με 52-56. Ακολούθησε καλάθι και φάουλ του Ακριτίδη (55-56) ενώ στην συνέχεια χρεώθηκε με τεχνική ποινή ο Τσιμπής (έτσι έγινε το 55-57), ένα σφύριγμα για το οποίο απόρησε (και διαμαρτυρήθηκε) ο 29χρονος παίκτης μιας και δεν είχε διαμαρτυρυθεί προς τους διαιτητές προκειμένου να "δικαιολογηθεί" η τεχνική ποινή που δόθηκε. Ο Μύθιλλος ισοφάρισε (57-57), στο 37΄ το σκορ ήταν 57-59 ενώ το 59-59 έγινε από τον Ακριτίδη. Περίπου στο 39' οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά με 59-61, στα 19 δευτερόλεπτα πριν την λήξη βρέθηκαν στο +6 (59-65) και τελικά ο Απόλλων Καλαμαριάς ηττήθηκε με 59-67.

AΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: Κουκουλίδης 2, Μαχαιριανάκης 17 (1), Μύθιλλος 10, Τσιμπής 1, Σαμαράς 3 (1), Αγραφιώτης 6, Μόρας 6, Ακριτίδης 10, Αθαναηλίδης, Γουναρόπουλος 4

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ: Άνθης 5 (1), Παπαδάκης 10, Αναστασιάδης 3 (1), Καραμανώλης 9 (1), Κουτσογιάννης 7, Μανδαλάκης 16 (2), Τσέλλος 5, Κασούρας 6, Μασμανίδης 6