Έδειξε ψυχραιμία και πανηγύρισε τεράστια εκτός έδρας νίκη!

Σε ένα συγκλονιστικό παιχνίδι το οποίο κρίθηκε στην παράταση, ο Απόλλων Καλαμαριάς πήρε σπουδαία εκτός έδρας νίκη επικρατώντας εκτός έδρας της ομάδας της ΔΕΚΑ με 86-89. Το σύνολο του Γιάννη Τσεσμετζή, που αγωνίστηκε δίχως τους Πέτρο Αποστόλου (τραυματισμός στο χέρι) και Πάρη Ακριτίδη (λόγω ίωσης), προηγήθηκε μέχρι 17 πόντους (30-47), ωστόσο ο αγώνας στην κανονική διάρκειά του ολοκληρώθηκε με σκορ 72-72.

Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Απόλλων Καλαμαριάς έδειξε χαρακτήρα ως ομάδα και με την απαιτούμενη ψυχραιμία, κατόρθωσε να πάρει ένα ιδιαίτερα σημαντικό θετικό αποτέλεσμα. Βάσει του συστήματος αξιολόγησης, πολυτιμότεροι παίκτες του Απόλλωνα Καλαμαριάς ήταν ο Βαγγέλης Μαχαιριανάκης (30 πόντους) και Θοδωρής Κουκουλίδης (οχτώ πόντους) oι οποίοι συγκέντρωσαν 24 και 22 βαθμούς στο ranking αντίστοιχα. Φυσικά, σημαντική ήταν η συμβολή όλων των καλαθοσφαιριστών μιας και προσπάθησαν πολύ γι' αυτήν την επιτυχία που ήταν η τρίτη διαδοχική για το σύνολο του Τσεσμετζή όσον αφορά τα εκτός έδρας παιχνίδια.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Απόλλων Καλαμαριάς προηγήθηκε με 7-14 και 10-18 ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε 12-18, με τον Μαχαιριανάκη να πετυχαίνει 13 πόντους μέχρι εκείνο το σημείο. Με δύο σερί τρίποντα του Κουκουλίδη έγινε το 17-24, η διαφορά "άνοιξε" κι άλλο (20-34) και το ημίχρονο έληξε 27-38. Ο Μαχαιριανάκης διαμόρφωσε το 30-47, αλλά η ομάδα της ΔΕΚΑ μείωσε και στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ήταν στο -7 (53-60).

Μετά το 53-62 από τον Αθαναηλίδη, με επιμέρους σερί 14-5 οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν (67-67) και στο τελευταίο λεπτό πέρασαν μπροστά (72-70). Ο Μόρας με φόλοου "έγραψε" το 72-72, ακολούθησαν επιθέσεις από τις δύο ομάδες που δεν βρήκαν στόχο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση. Εκεί ο Απόλλων Καλαμαριάς με σερί 0-7 προηγήθηκε με 72-79 και συνέχισε να έχει το προβάδισμα με διαφορά επτά πόντων (74-81) παίρνοντας βοήθειες από τους Αγραφιώτη και Μαχαιριανάκη.

Το τρίποντο του Σαμαρά με το οποίο διαμορφώθηκε το 76-84 στα 35 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα, ουσιαστικά "τελείωσε" την υπόθεση νίκη για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς που επικράτησε με 86-89.

Δεκάλεπτα: 12-18, 27-38, 53-60, 72-72 (κ.α.), 86-89

ΔΕΚΑ (Κυριαζής): Βενετίδης, Πρωτούλης 34 (2), Καλαποθαράκος 2, Κοϊμτζόγλου 12 (1), Κριτσίκας 2, Παπασάβογλου 7, Μπάκος 2, Θεογιάννης 2, Δημητριάδης 4, Βογιατζής 21 (4)

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Τσεσμετζής): Κουκουλίδης 8 (2), Μαχαιριανάκης 30 (2), Μύθιλλος, Τσιμπής 7 (2), Σαμαράς 9 (2), Αγραφιώτης 17 (3), Μόρας 6, Αθαναηλίδης 5 (1), Γουναρόπουλος 7