"Πληγώθηκε" λίγο πριν την λήξη

Δεν τα κατάφερε ο Απόλλων Καλαμαριάς στην Ξάνθη καθώς στο πλαίσιο της 19ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής, ηττήθηκε από τον Λεύκιππο με σκορ 59-57. Στα 3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο Δημήτρης Σαμαράς ισοφάρισε με τρίποντο διαμορφώνοντας το 57-57 αλλά στην συνέχεια (απέμενε μόλις ένα δευτερόλεπτο πριν οδηγηθεί το ματς στην παράταση) οι διαιτητές χρέωσαν με φάουλ τον Βαγγέλη Μαχαιριανάκη και οι γηπεδούχοι με δύο εύστοχες βολές έφτασαν στην νίκη (59-57).

Το σκορ ήταν χαμηλό στο πρώτο δεκάλεπτο (12-9 στο 10'), ο Απόλλων Καλαμαριάς στην συνέχεια πέρασε μπροστά (12-15 και 18-19) και στο 20' ο Λεύκιππος κέρδιζε με 21-19. Για την ομάδα των Χατζούλη και Μιχαηλίδη οι βολές αποτέλεσαν "πληγή" στο πρώτο ημίχρονο καθώς χάθηκαν συνολικά 9. Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους οι γηπεδούχοι πήραν ένα +5 (29-23) και στο φινάλε της τρίτης περιόδου ήταν στο +9 (38-29). Η διαφορά έφτασε στη μέγιστη τιμή της στο 31' (43-29) και μετέπειτα ο Απόλλων Καλαμαριάς βελτιώθηκε.

Ο Αγραφιώτης μείωσε σε 45-39, λίγο αργότερα το σκορ έγινε 50-45 ενώ στα 17 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο Λεύκιππος ήταν μπροστά με 55-51. Στα 12 δευτερόλεπτα προτού ολοκληρωθεί το ματς, ο Μαχαιριανάκης "έγραψε" με τρίποντο το 55-54 ενώ με νέο εύστοχο σουτ τριών πόντων ο Σαμαράς στα 3 δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ισοφάρισε σε 57-57. Μετέπειτα ο Χρήστου που βρέθηκε μέσα στο "ζωγραφιστό", στο 1 δευτερόλεπτο πριν την ολοκλήρωση του αγώνα, απέκτησε δικαίωμα βολών καθώς οι διαιτητές σφύριξαν φάουλ σε βάρος του Μαχαιριανάκη. Με δύο εύστοχες βολές ο καλαθοσφαιριστής του Λεύκιππου Ξάνθης διαμόρφωσε το 59-57, το οποίο ήταν το τελικό σκορ.

Δεκάλεπτα: 12-9, 21-19, 38-29, 59-57

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ (Αμοιρίδης): Κουμπάνης 6, Σταματέλος 3 (1), Δώδος, Στεργίου 10 (2), Κυφωνιδης, Δάτσης 5 (1), Χατζηαντωνίου 2, Σταμπουλής 8, Παλλάκης 4, Στασινόπουλος 9, Χρήστου 12

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 7, Αποστόλου 2, Μαχαιριανάκης 5 (1), Μύθιλλος 2, Τσιμπής 9 (1), Σαμαράς 5 (1), Αγραφιώτης 13 (2), Μόρας 2, Ακριτίδης 4, Αθαναηλίδης 8 (1)