Ήττα στην Ξάνθη

Έπειτα από δύο σερί νίκες στο πρωτάθλημα, ο Απόλλων Καλαμαριάς δεν τα κατάφερε στην Ξάνθη. Έχασε από την Ασπίδα με 60-50, σε ένα ματς που αποτέλεσε "αγκάθι" η αστοχία και η χαμηλή παραγωγικότητα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν νευρικές (1-3 στο 5') και το σκορ στο 10 ' ήταν 11-9. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 28-19 και το ημίχρονο έληξε 28-21.

Στις αρχές του δευτέρου ημιχρόνου το σύνολο των Χατζούλη και Μιχαηλίδη εμφανίστηκε βελτιωμένο. Ισοφάρισε σε 31-31 ενώ με καλάθη του Ακριτίδη ο Απόλλων Καλαμαριάς προηγήθηκε με 33-34. Στο 30' η Ασπίδα ήταν στο +6 (44-38) ενώ στο 32' ξέφυγε με 12 πόντους (50-38).

Κάπου εκεί η ομάδα των Χατζούλη και Μιχαηλίδη "αντέδρασε" και βρέθηκε στο -3 (50-47) αλλά εν συνεχεία η Ασπίδα πήρε αέρα επτά πόντων (54-47) βάζοντας έτσι τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα, το οποίο τελικά πήρε επικρατώντας με 60-50.

Δεκάλεπτα: 11-9, 28-21, 44-38, 60-50

ΑΣΠΙΔΑ ΞΑΝΘΗΣ (Στεφανίδης): Άνθης, Παπαδάκης 9 (1), Πενλίδης, Φαρχάτ, Καραμανώλης 7 (1), Θεοδωρίδης 4, Μανδαλάκης 20, Τσέλλος 5 (1), Κάσουρας 4, Μασμανίδης 11

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 4, Αποστόλου 2, Μαχαιριανάκης 8 (1), Μύθιλλος 3, Τσιμπής 3, Γουναρόπουλος 4, Σαμαράς 2, Αγραφιώτης 4 (1), Μόρας, Ακριτίδης 10, Αθαναηλίδης 10