Τεράστια και παλικαρίσια νίκη στην Κομοτηνή!

Με ιδανικό τρόπο ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις του στο πρωτάθλημα (2018-19) της Γ' Εθνικής ο Απόλλων Καλαμαριάς. Η ομάδα των Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη πραγματοποιώντας πολύ καλή εμφάνιση και δείχνοντας την απαιτούμενη σοβαρότητα, επικράτησε εκτός έδρας του ΓΑΣ Κομοτηνή με σκορ 89-93 πανηγυρίζοντας έτσι μια νίκη τεράστιας σημασίας!

Μάλιστα με αυτό το θετικό αποτέλεσμα, ο Απόλλων Καλαμαριάς έφτασε τις έξι νίκες στα τελευταία επτά παιχνίδια του πρωταθλήματος, κάνοντας έτσι εξαιρετικό "κλείσιμο" της σεζόν. Ο Απόλλων Καλαμαριάς ολοκλήρωσε το πρωτάθλημα στην όγδοη θέση αλλά το πιο σημαντικό είναι πως φέτος (2018-19) -βάσει της γενικότερης λειτουργίας του- έχει βάλει τις βάσεις για κάτι πολύ καλύτερο μελλοντικά.

Στο ξεκίνημα του αγώνα οι δύο ομάδες "πήγαιναν" χέρι-χέρι στο σκορ και στο πρώτο δεκάλεπτο η Κομοτηνή ήταν μπροστά με 21-20. Στην δεύτερη περίοδο το σύνολο των Χατζούλη και Μιχαηλίδη ανέβασε στροφές και στο 20' ήταν στο +3 (43-46). Στην τρίτη περίοδο ο Απόλλων Καλαμαριάς δέχτηκε 17 πόντους από τους γηπεδούχους, ένα δεκάλεπτο που ήταν το καλύτερο όσον αφορά το αμυντικό κομμάτι και βρήκε την ευκαιρία να "ανεβάσει" την διαφορά στους επτά πόντους (60-67) στο 30'.

Προς το τέλος της τέταρτης περιόδου ο ΓΑΣ Κομοτηνή "πλήσιασε" τον Απόλλωνα Καλαμαριάς και στα πέντε δευτερόλεπτα πριν την λήξη, με το σκορ στο 88-91, οι γηπεδούχοι προσπάθησαν να πάρουν το επιθετικό ριμπάουντ μετά από άστοχη βολή αλλά η μπάλα κατέληξε στον Τσιμπή ο οποίος κέρδισε φάουλ και διαμόρφωσε το τελικό 89-93!

Δεκάλεπτα: 21-20, 43-46, 60-67, 89-93

KOMOTHNH (Λεμονίδης): Μαστροδημήτρης 3 (1), Παλάσκας 11, Λεχούδης 23 (1), Κουτσοβασίλης 5 (1), Μαγουλάς 10, Ζολώτας 11 (2), Σπέντζος 14 (1), Χαλήλ 12

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 4, Μαχαιριανάκης 18 (2), Μύθιλλος 2, Τσιμπής 14 (1), Γουναρόπουλος 8, Αγραφιώτης 15 (2), Ακριτίδης 7, Αθαναηλίδης 6, Σαμαράς 19 (5)