Ήττα στην "εκκίνηση" του πρωταθλήματος

Δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα ο Απόλλων Καλαμαριάς. Στο πλαίσιο της πρώτης αγωνιστικής του 4ου Ομίλου της Γ' Εθνικής, η ομάδα του Γιώργου Καραμουσαλίδη ηττήθηκε εντός έδρας από τον Μακεδονικό με 45-62. Τα λάθη και η αστοχία αποτέλεσαν τις δύο κύριες "πληγές" του "έφεραν" το αρνητικό αποτέλεσμα στο παιχνίδι της Κυριακής (13/10). Το έργο του Απόλλωνα Καλαμαριάς απέναντι σε ένα δυνατό σύνολο, όπως αυτό του Μακεδονικού ήταν έτσι κι αλλιώς δύσκολο, ωστόσο υπήρχε και το πρόβλημα της σημαντικής απουσίας του αρχηγού της ομάδας, Θοδωρή Κουκουλίδη. Να σημειωθεί ότι ο Γιώργος Σκεμπής σκίστηκε πάνω από το αριστερό φρύδι στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου και χρειάστηκε να μεταβεί στο νοσοκομείο.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν με 0-8 και στο 4' ο Απόλλων Καλαμαριάς πέτυχε το πρώτο του καλάθι (2-8) με τον Κόκκιο. Το σύνολο του Καραμουσαλίδη βελτίωσε την αγωνιστική του εικόνα και ισοφάρισε (13-13) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 13-20. Κάποια λάθη είχαν σαν αποτέλεσμα οι φιλοξενούμενοι να ξεφύγουν με 12 πόντους (15-27 στο 14') και ο Δημήτρης Βογιατζής "έγραψε" το 19-27.

Στο 18' το σκορ ήταν 21-33 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 24-33, με τρίποντο του Σκεμπή πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου. Ο Μακεδονικός έφτασε στο +18 (26-44 στο 25') και ο Κυφωνίδης πέτυχε καλάθι και φάουλ (29-44) ενώ το 33-46 έγινε από τον Κεραμάρη. Το τρίτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-48. Κατά την τελευταία περίοδο ο Απόλλων Καλαμαριάς δεν κατάφερε να "ψαλιδίσει" την διαφορά και το παιχνίδι τελείωσε με 45-62.

Δεκάλεπτα: 13-20, 24-33, 33-48, 45-62

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 5 (1), Πάρος 2, Ανδρεάδης, Βογιατζής Λ., Καρασίμος 3, Κεραμάρης 2, Μακρής, Κόκκιος 10, Γιαννακός 2, Τσίγκας, Σκεμπής 8 (2), Κυφωνίδης 13 (2)

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ (Γεροφώτης): Βαρδής 2, Καραθανάσης, Παλιαχάνης 4, Καραμπέκης 13 (2), Κομμάτας 2, Αζίζης 10 (1), Πρωτούλης 8, Φλιάτης 10 (1), Δασκαλόπουλος, Λυχριδάς 3 (1), Τσιόγκας 10