Τον "πλήγωσε" ξανά το κακό δεύτερο ημίχρονο

Ο Απόλλων Καλαμαριάς στόχευε στην πρώτη του νίκη στο πρωτάθλημα της Γ' Εθνικής απέναντι στην ΔΕΚΑ, ωστόσο δεν τα κατάφερε και γνώρισε την ήττα με 77-59, στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής. Για ένα ακόμη ματς κατά την διάρκεια της τρέχουσας αγωνιστικής σεζόν, το δεύτερο ημίχρονο αποτέλεσε "πληγή" για την ομάδα του Γιώργου Καραμουσαλίδη.

Στο πρώτο μέρος το σκορ ήταν 30-26 υπέρ του συλλόγου του Ευόσμου αλλά στην τρίτη και στην τέταρτη περίοδο η διαφορά "άνοιξε" για τον αντίπαλο του Απόλλωνα Καλαμαριάς, με συνέπεια να "έρθει" η ήττα. Στο τελευταίο δεκάλεπτο αποβλήθηκε με δύο τεχνικές ποινές ο Γιώργος Καραμουσαλίδης για διαμαρτυρίες προς τους διαιτητές, ο Απόλλων Καλαμαριάς έφτασε στην συνέχεια μέχρι και το -5 περίπου πέντε λεπτά πριν την λήξη αλλά η προσπάθεια για την ολική ανατροπή δεν ολοκληρώθηκε.

Δεκάλεπτα: 10-10, 30-26, 52-40, 77-59

ΔΕΚΑ (Κυριαζής): Δημητριάδης 8, Βενετίδης, Κρίτσικας 2, Χατζηχρήστος 2, Τσιροπούλης Γ., Τσιροπούλης Μ. 11(1), Παπασάβογλου Αν. 22(1), Θεογιάννης 25(7), Καρανώτας Τ., Παπασάβογλου Αρ. 7(1), Καρανώτας Σ., Καλαποθαράκος.

Απόλλων Καλαμαριάς (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 12(3), Βαρδαβάς, Σκεμπής 5(1), Γεροστάθης, Ανδρεάδης, Κυφωνίδης 6, Καρασίμος 2, Κεραμάρης, Μακρής, Κόκκιος 12(1), Γιαννακός 19(2), Τσίγκας 3.