Εδειξε μαχητικότητα και "φλέρταρε" με μια τεράστια νίκη

Μπορεί να ηττήθηκε αλλά... άρεσε απέναντι στον πρωτοπόρο του 4ου ομίλου της Γ' Εθνικής. Ο Απόλλων Καλαμαριάς έχασε εκτός έδρας από τον Λεύκιππο Ξάνθης με σκορ 70-64, όμως πραγματοποίησε μια άκρως ικανοποιητική εμφάνιση που "δίνει" αυτοπεποίθηση εν όψει της συνέχειας του πρωταθλήματος. Μάλιστα, η ομάδα των Μίροσλαβ Ραΐτσεβιτς και Αντώνη Σαμαρά στο πρώτο ημίχρονο προηγήθηκε μέχρι και 17 πόντους (21-38 στο 17')!

Ωστόσο, στην συνέχεια υπήρξαν δύο "αγκάθια" (σε ό,τι αφορά την έκβαση του ματς) για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, μιας και αποτέλεσε μεγάλο πλήγμα ο τραυματισμός (στη γάμπα) του ταλαντούχου, Κώστα Κυφωνίδη ο οποίος δεν αγωνίστηκε στο δεύτερο ημίχρονο ενώ έπαιξε ρόλο και ο παράγοντας κούραση στο 2ο μέρος του αγώνα. Σε κάθε περίπτωση, ο Απόλλων Καλαμαριάς έδειξε μεγάλη μαχητικότητα κόντρα σε μια ποιοτική ομάδα, όπως ο Λεύκιππος Ξάνθης και όταν οι γηπεδούχοι ξέφυγαν στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο (το οποίο ήταν το μοναδικό κακό δεκάλεπτο για την ομάδα των Ραΐτσεβιτς-Σαμαρά), το τμήμα μπάσκετ του συλλόγου μας "πάλεψε" για την ανατροπή, όμως τελικά έχασε στις λεπτομέρειες, έχοντας "φλερτάρει", πάντως, με μια τεράστια νίκη.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Απόλλων Καλαμαριάς προηγήθηκε με 8-15 (6') και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 17-17. Εν συνεχεία, το σύνολο των Ραΐτσεβιτς-Σαμαρά φόρτσαρε, πήρε ένα +13 (19-32) στο 15' και η διαφορά έφτασε στην μέγιστη τιμή της όταν ο Απόλλων Καλαμαριάς προηγήθηκε με 17 πόντους (21-38') στο 17'. Οι γηπεδούχοι βρήκαν τις λύσεις, μείωσαν στο σκορ και το πρώτο ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 30-38.

Η τρίτη περίοδος ήταν πολύ καλή για τον Λεύκιππο που έπειτα από το 25' πήρε κεφάλι στο σκορ (43-42) και στο 30' οι Ξανθιώτες βρέθηκαν στο +14 (58-44). Μετά το 65-54 στο 34', ο Απόλλων Καλαμαριάς βελτιώθηκε και άρχισε να "ψαλιδίζει" την διαφορά. Μείωσε σε 67-61 (37'), αργότερα σε 67-64 (στα 58 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού) και μάλιστα (με το σκορ στο 67-64) είχε την ευκαιρία να μειώσει κι άλλο ή ακόμη και να ισοφαρίσει, αλλά μια λάθος πάσα έδωσε την ευκαιρία στους γηπεδούχους να εκδηλώσουν επίθεση και στα 12 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του αγώνα ο Νικολόπουλος διαμόρφωσε το τελικό 70-64 με εύστοχο τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 17-17, 30-38, 58-44, 70-64

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης): Στύλας, Νταβουλτζόπουλος, Ιορδάνογλου 1, Ζαμπάκης 8(1), Βοϊβατόπουλος 15, Νικολόπουλος 24(6), Μακαρατζής, Γρούδος 2, Παλλάκης 5(1), Χρήστου 15(1).

Απόλλων Καλαμαριάς (Ραΐτσεβιτς-Σαμαράς): Βογιατζής Δ. 14(3), Βογιατζής Λ., Σκεμπής 9(1), Κυφωνίδης 13(2), Καρασίμος 10(1), Κεραμάρης 6(2), Κόκκιος 6(1), Γιαννακός 4, Τσίγκας 2.