Κρίμα κι άδικο...

Λίγο έλειψε να πανηγυρίσει μια τεράστια νίκη... Ο Απόλλων Καλαμαριάς το βράδυ της Πέμπτης (17/10) ηττήθηκε εκτός έδρας από την ΜΕΝΤ με 3-2 σετ, στο μεγάλο ντέρμπι της 2ης αγωνιστικής της Β' Εθνικής. Για το ανδρικό τμήμα του συλλόγου μας υπήρξαν τρία ματς-μπολ προκειμένου να "έρθει" το "διπλό", ωστόσο οι γηπεδούχοι στάθηκαν πιο τυχεροί στο τέλος κερδίζοντας με 19-17 στο τάι-μπρέικ.

Πάντως, ο Απόλλων Καλαμαριάς πραγματοποίησε πολύ καλή εμφάνιση και ανά διαστήματα έδειξε αρκετά ανώτερος του αντιπάλου του. Στο φινάλε η νίκη χάθηκε στην κυριολεξία στις λεπτομέρειες, ένα αποτέλεσμα... άδικο για την μεγάλη προσπάθεια των αθλητών και την αγωνιστική εικόνα που φανέρωσε το ανδρικό τμήμα βόλεϊ στο ντέρμπι της Πέμπτης.

Η ροή του αγώνα...

Στο πρώτο σετ, λόγω προβλημάτων στην υποδοχή, η ΜΕΝΤ προηγήθηκε με 10-4 και "έφτασε" στο 25-14. Ο Απόλλων Καλαμαριάς "έβγαλε" "αντίδραση" και πάθος στο δεύτερο σετ, η διαφορά άρχισε να "ανοίγει" (14-23) και "ήρθε" η ισοφάριση (1-1 σετ έπειτα από το 16-25). Το στοιχείο της συγκέντρωσης υπήρχε και στο τρίτο σετ το οποίο ο Απόλλων Καλαμαριάς το κατέκτησε πολύ ευκολότερα από ότι "δείχνει" το 20-25. Στο τέταρτο σετ, η ΜΕΝΤ μπήκε καλύτερα (15-8) και το κατέκτησε με 25-18.

Έτσι ο αγώνας οδηγήθηκε στο τάι-μπρέικ... Αυτό άρχισε ιδανικά για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς που προηγήθηκε με 1-5, μετέπειτα οι δυο ομάδες "πήγαιναν" πόντο-πόντο και ο Απόλλων Καλαμαριάς είχε τρεις ευκαιρίες (ματς-μπολ) προκειμένου να πάρει την νίκη αλλά η ΜΕΝΤ ήταν η τελική νικήτρια με 19-17 στο πέμπτο σετ.

1ο σετ: 25-14

2ο σετ: 16-25

3ο σετ: 20-25

4ο σετ: 25-18

5ο σετ: 19-17