Πληροφορίες Τμήματος Χειροσφαίρισης

Ανακοινώσεις - Νέα

Μ.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝ-ΑΡΗΣ 19-19

Σε ένα ενδιαφέρον παιχνίδι στη Μίκρα,η ομάδα μας αναδείχθηκε ισόπαλη με 19-19 για την 3η αγωνιστική στο πρωτάθλημα της Α2 ανδρών.

Στο πρώτο μέρος οι δύο ομάδες ξεκίνησαν χέρι χέρι στο σκορ, ωστόσο ο Άρης κατάφερε να πάρει ένα μικρό προβάδισμα της τάξης των 2-3 τερμάτων. Στη συνέχεια, ο Απόλλων αντέδρασε και παρά το γεγονός ότι είχε 4 παίκτες γηπέδου λόγω δίλεπτων αποβολών με ένα επιμέρους 3-1 έφτασε στην ισοφάριση (7-7). Στο τέλος όμως του πρώτου ημιχρόνου ο Άρης πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ και πήγε στα αποδυτήρια με το υπέρ του 12-9 αφού μείωσε ο Αλμπάνης στην εκπνοή.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η ομάδα μας ξεκίνησε πολύ δυνατά και  έφτασε ξανά στην ισοφάριση,η ομάδα του Αρη  όμως  άνοιξε και πάλι την διαφορά στα 4 τέρματα.  Ο Απόλλων βρήκε τις λύσεις που χρειαζόταν επιθετικά και έφτασε στην ισοφάριση. Λίγα  δευτερόλεπτα πριν το τέλος, ο παίκτης μας Καράγγελος Μελέτης είδε την κόκκινη κάρτα  και αμέσως καταλογίστηκε και πέναλτι για τον Άρη. Την εκτέλεση ανέλαβε ο Τζίνεβης Χαράλαμπος, ωστόσο έστειλε τη μπάλα άουτ.Έτσι οι ομάδες πήραν από ένα βαθμό.

Στη διάρκεια του αγώνα ο παίκτης του Συλλόγου μας Γιώργος Αλμπάνης τραυματίστηκε και η κατάστασή του θα εκτιμηθεί εντός της εβδομάδος.Του ευχόμαστε περαστικά και γρήγορα κοντά μας.

Μ.Γ.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ – ΑΡΗΣ 19-19

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 3-5, 4-6, 7-8, 9-12 (ημχ.) 11-13, 11-15, 12-16, 13-17, 15-18, 19-19

Μ.Γ.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Παναγιώτης Μιχαηλίδης): Μασούρας 1, Διόμης, Καράγγελος 5, Βακουφάρης 3, Ρωμανίδης, Αλμπάνης 1, Πανιόπουλος, Δραγάνης 4, Καπαΐδης, Μπιτσιάνης, Τσακαλίδης, Φωτιάδης, Οικονόμου 5, Μέλλιος, Ηλιάδης, Κουκουλόπουλος.

ΑΡΗΣ (Αντώνης Καρυπίδης): Ευστρατίου, Σαρόγλου, Πίνο 5, Μαυρίδης, Βιτρινόγλου 6, Τσακωνιάτης 1, Γιαβγόλου 1, Μαρμαρίδης 1, Τσιρτσουρίδης, Παπαπέτρου, Τζίνεβης 3, Καζαντζίδης, Λαφτσόγλου, Φραγκότσης, Χατζηαγαπίου 2, Όρκας.

Διαιτητές: Νάσκος-Χαρίτσος,

Δίλεπτα: 4-10,

Πέναλτι: 4/4-2/4, Κόκκινη κάρτα: Καζαντζίδης 50.44 (τρία δίλεπτα), Καράγγελος 59.53 (παρεμπόδιση ελεύθερης ρίψης).

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ- Μ.Γ.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 36-25

Η ομάδα χάντμπολ του Συλλόγου μας δεν πήρε την νίκη κόντρα στον ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ καθώς μόνο στο πρώτο ημίχρονο ήταν ανταγωνιστική στο παιχνίδι της 2ης αγωνιστικής του Πρωταθλήματος(ΗΜΙΧΡΟΝΟ 16-15). Στο β΄ημίχρονο υπήρξε επιθετική κατάρρευση της ομάδας μας. Πέφτοντας πάνω σ' ένα καταπληκτικό και πολύ έμπειρο Τερματοφύλακα, τον Τριανταφύλλου, ο οποίος όχι μόνο ήταν φύλακας της εστίας του ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ, αλλά βοήθησε και στο επιθετικό παιχνίδι, δίνοντας στην ομάδα του πολλά εύκολα τέρματα, παίζοντας καταπληκτικά τον άμεσο αιφνιδιασμό.

ΔΙΛΕΠΤΑ:2-Ο, ΡΙΨΕΙΣ 7 μ.:2-2/4-4ΔΙΑΚΎΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ/ 5΄:4-2,7-4,7-7,9-9,12-12,16-15(ΗΜΙΧΡ.) ,19-17,25-18,26-20,30-21,32-24,36-25 (ΤΕΛΙΚΟ)

ΓΑΣ ΚΙΛΚΙΣ(Λαζαρίδης Ιωαν.) Βαφειάδης, Βιολιτζής, Γιαβασίδης 1, Γρηγοριάδης 8, Δούγιας 8, Ίλερης 1, Κουσίδης 3, Μέγκας 8, Πετρίδης, Σάκαλης 1, Τοκαλτζόγλου Α. , Τοκαλτζόγλου Β. 4, Τριανταφύλλου, Φαχουρίδης Α 1, Φαχουρίδης Θ.

Μ.Γ.Σ. ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:(Μιχαηλίδης Παναγ.) Μασούρας, Μπρόϊκος, Βακουφάρης, Ρωμανίδης 2, Πανιόπουλος 1, Κοπαϊδης, Σουγιούλτζής 1 , Μπιτσιάνης 2, Τσακαλίδης , Φωτιάδης , Μπαλέτας, Οικονόμου 5, Μέλιος , Δραγάνης 7, Καράγγελος 7, Ηλιάδης

Επόμενη αγωνιστική (3η,11/11) στο γήπεδο της Μίκρας ώρα 14:00
Μ.Γ.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ-Α.Σ.ΑΡΗΣ ΘΕΣ/ΝΙΚΗΣ

xantmpol 2018 2019

ΞΕΚΙΝΗΜΑ ΜΕ ΝΙΚΗ!

Ιδανικό ξεκίνημα για το χάντμπολ του Συλλόγου στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής Κατηγορίας,με  νίκη 31-23 επί του ΠΡΩΤΕΑ ΑΡΤΑΣ.

Κάθε ομάδα είχε την υπεροχή ανά ένα ημίχρονο. Στο πρώτο ημίχρονο πιο έτοιμος έδειχνε ο ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ και μάλιστα προηγήθηκε και με 3 γκόλ διαφορά στο 20΄. Εκεί άρχισε την αντεπίθεση η ομάδα μας με πρωταγωνιστές τους Βακουφάρη και Μπιτσιάνη στην επίθεση και με δυνατή άμυνα κατόρθωσε να ισοφαρίσει στο ημίχρονο και από την αρχή του δευτέρου ημιχρόνου να χτίζει μία διαφορά 3 τερμάτων και να καταλήξει στο τέλος στην άνετη επικράτηση με 31-23.

ΔΙΛΕΠΤΑ:4-Ο, ΡΙΨΕΙΣ 7 μ.:0-0/3-3

ΔΙΑΚΥΜΑΝΣΗ ΣΚΟΡ/ 5΄:2-2, 2-3, 4-5, 5-8, 8-9, 12-12 (ΗΜΙΧΡ.) ,14-13, 18-16, 20-17, 22-18, 26-20 , 31-23 (ΤΕΛΙΚΟ)

ΜΓΣ ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ:(Μιχαηλίδης Παναγ.) Μασούρας, Μπρόϊκος, Μουρτζινός, Βακουφάρης 7, Αλμπάνης 1, Πανιόπουλος 1, Κοπαϊδης 3, Σουγιούλτζής , Μπιτσιάνης 6, Τσακαλίδης 3, Φωτιάδης 1, Μπαλέτας, Οικον.ομου 3, Μέλιος 2, Ζώης, Καράγγελος 4

ΠΡΩΤΕΑΣ ΑΡΤΑΣ(Γεροδήμος Γ. Συνοδός) Μάκης, Τσέλιος Π. 7, Βουρλόκας, Τλούπας, Κίτσος 2, Τσέλιος Ν. 4, Γεωργαλής, Τσέλιος Γ. , Μπιζγκα 1, Καντζής 1, Ρίζος, Φώτης, Κουμαραδέλης 8

Επόμενη αγωνιστική 4/11 ώρα 18:00 στο ΔΑΚ Κιλκίς Γ.Α.Σ.ΚΙΛΚΙΣ-Μ.Γ.Σ.ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ

XANTΜΠΟΛ 2018 2019

ΑΝΟΔΟΣ ΣΤΗΝ Α2 ΓΙΑ ΤΟ ΧΑΝΤΜΠΟΛ!

Όπως ενημερωθήκαμε από την ΕΣΧ Κεντρικής Μακεδονίας μετά από την παραίτηση  του ΑΟ Ιωαννίνων, η ομάδα μας ανεβαίνει στην Α2 Εθνική κατηγορία ανδρών.

Η Διοίκηση του Μ.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝΑ συγχαίρει την τεράστια αυτή προσπάθεια των παικτών και του προπονητή Παναγιώτη Μιχαηλίδη για την κατάκτηση του Πρωταθλήματος του Β΄Υποομίλου του 4ου Ομίλου της Β΄ Εθνικής Χάντμπολ καθώς και για την επάξια άνοδο στην Α2.

Σας ευχαριστούμε,μας κάνετε υπερήφανους,σας ευχόμαστε υγεία και πολλές επιτυχίες και την καινούρια χρονιά.