• Μπούρκας Βασίλης, Προπονητής Τερματοφυλάκων Τηλ. επικοινωνίας: 6937558640

Ανακοινώσεις - Νέα

Πολύ καλές εμφανίσεις από τα τμήματα των Ακαδημιών ποδοσφαίρου του Μ.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝ!

Φουλ αγωνιστική δράση για τα τμήματα υποδομής του Μ.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝ το Σάββατο (19/10). Μάλιστα, αρκετά τμήματα του συλλόγου μας πραγματοποίησαν πολύ καλές εμφανίσεις οι οποίες συνδυάστηκαν με θετικά αποτελέσματα.

Oσον αφορά το πρωτάθλημα της Κ17, ο Απόλλων Καλαμαριάς (1) πήρε ακόμη μια νίκη και η ομάδα του Σπύρου Ακρίβου επικράτησε εκτός έδρας του ΑΟ Καρδίας με σκορ 0-5. Όλα είχαν "τελειώσει" από το ημίχρονο (0-3), με το σύνολο του Ακρίβου να είναι μόνο πρώτο στον βαθμολογικό πίνακα του ομίλου του! Ο Απόλλων Καλαμαριάς (2) κέρδισε τον Μαραθώνα με 5-0. Στο ημίχρονο το σκορ ήταν 2-0 και η ομάδα του Κώστα Παπαδόπουλου "ανέβασε" κι άλλο στροφές στο δεύτερο 45λεπτο, με αποτέλεσμα να σημειώσει ακόμη τρία τέρματα (5-0). Οι παίκτες της ομάδας μας κατά την διάρκεια του αγώνα είχαν καλή αμυντική συμπεριφορά, με σωστά μαρκαρίσματα και αυτό είναι κάτι που "κρατάει" από το συγκεκριμένο παιχνίδι ο έμπειρος κόουτς.

Στο πρωτάθλημα της Κ16, οι δύο ομάδες του συλλόγου μας τα πήγαν περίφημα. Ο Απόλλων Καλαμαριάς (2) έφτασε σε μια άνετη νίκη επί του Ερμή Καλαμαριάς με σκορ 4-0 (1-0 το ημίχρονο) βελτιώνοντας αισθητά την απόδοσή του στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Απόλλων Καλαμαριάς (1) έπαιξε καταπληκτικό ποδόσφαιρο κόντρα στον ΑΟ Σούτερς κερδίζοντας με σκορ 2-6 και είναι χαρακτηριστικό πως στην ομάδα του Γιάννη Καμπουρίδη δόθηκαν συγχαρητήρια από στελέχη του αντίπαλου συλλόγου για την εξαιρετική εμφάνιση!

Η Κ15 του Απόλλωνα Καλαμαριάς ηττήθηκε με 0-7 από τους Μπέμπηδες 2000 ενώ σχετικά με το πρωτάθλημα της Κ14, ο Απόλλων Καλαμαριάς (1) ήταν ανώτερος του ΠΑΟ Διοικητηρίου και νίκησε με 1-4. Μπορεί να βρέθηκε πίσω στο σκορ (1-0) ωστόσο στην συνέχεια "αντέδρασε" και όντας καλύτερος, έφτασε σε αυτό το ευρύ σκορ (1-4). Οσον αφορά τον Απόλλωνα Καλαμαριάς (2), έχασε από τις Ακαδημίες Μίκρας με 6-2. Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0, η ομάδα μας ισοφάρισε (2-2) αλλά δεν υπήρχε η ανάλογη συνέχεια στο δεύτερο ημίχρονο.

Η Κ13 του Απόλλωνα Καλαμαριάς είχε εύκολο έργο απέναντι στον Θρίαμβο Ταγαράδων και κέρδισε εκτός έδρας με εντυπωσιακό 0-9! Στο ημίχρονο, μάλιστα, η ομάδα του Σπύρου Ακρίβου είχε φτάσει ήδη τα έξι τέρματα (0-6) επιβάλλοντας τον ρυθμό της στον αγώνα και την ανωτερότητά της κόντρα στον αντίπαλο. H K12 του συλλόγου μας ηττήθηκε με 0-3 από την Αληθινή Ομάδα, σε ένα ματς που το ημίχρονο ήταν 0-0. Η ομάδα μας αφότου έχασε αρκετές ευκαιρίες στο παιχνίδι (έχοντας παράλληλα καλή απόδοση), οι αντίπαλοι βρήκαν την ευκαιρία στο δεύτερο μέρος να φτάσουν στο θετικό αποτέλεσμα. Επιπλέον, ξεκίνησαν οι υποχρεώσεις της Κ11 του Απόλλωνα Καλαμαριάς και η ομάδα μας -έχοντας πολύ καλή απόδοση- επικράτησε με 2-5 στο παιχνίδι με τα Πρότυπα Εκπαιδευτήρια.

re1 1 copy

Το πρόγραμμα αγώνων για τις Κ13, Κ14, Κ15, Κ16 και Κ17

Συνεχίζονται οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των τμημάτων υποδομής του Μ.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝ. Παρακάτω, δείτε το αναλυτικό πρόγραμμα:

Κ14 - 1ος όμιλος (3η αγωνιστική)

Ακαδημίες Μίκρας - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (2)

Γήπεδο: ΤΡΙΛΟΦΟΥ (ΠΛ) - ώρα: 11.30

Κ14 - 2ος όμιλος (3η αγωνιστική)

ΠΑΟ ΔΙΟΙΚΗΤΗΡΙΟΥ (2) - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (1)

Γήπεδο: Αγίου Γεωργίου - ώρα: 15.00

Κ13 - 1ος όμιλος (2η αγωνιστική)

Θρίαμβος Ταγαράδων - Απόλλων Καλαμαριάς

Γήπεδο: ΤΑΓΑΡΑΔΩΝ - ώρα: 09.30

game on akademy copy

Τα αποτελέσματα των αγώνων (12/10) των τμημάτων υποδομής

Συνεχίστηκαν το Σάββατο (12/10) οι αγωνιστικές υποχρεώσεις των τμημάτων υποδομής του Μ.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝ. Την Κυριακή (13/10) όσον αφορά το πρωτάθλημα της Κ16, στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής, ο Απόλλων Καλαμαριάς (2) θα αγωνιστεί απέναντι στον ΠΑΟ Διοικητηρίου στις 12.00, στο γήπεδο του Μ. Αλεξάνδρου ενώ θυμίζουμε πως αναβλήθηκε (για το πρωτάθλημα της Κ16) το παιχνίδι του Απόλλωνα Καλαμαριάς (1) κόντρα στον Ηρακλή.

Οι λεπτομέρειες των αγώνων...

Στο πρωτάθλημα της Κ17, ο Απόλλων Καλαμαριάς (1) παίζοντας πολύ καλό ποδόσφαιρο επικράτησε του Ορφέα Σουρωτής με 3-1 (λεπτομέρειες για το συγκεκριμένο ματς, θα βρείτε στο εξής link https://mgskapollon.gr/podosfairo/1961-kerdise-kai-arese-apenanti-ston-orfea-sourotis). Για την ομάδα του Σπύρου Ακρίβου που είχε πολλές ευκαιρίες στο παιχνίδι, χάθηκε πέναλτι στο πρώτο ημίχρονο. Ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν ο κυρίαρχος του αγώνα και η νίκη θα μπορούσε να έρθει με ακόμη μεγαλύτερο σκορ για την ομάδα μας.

Ο Απόλλων Καλαμαριάς (2) ηττήθηκε από τον Ολυμπιακό Θεσσαλονίκης με σκορ 3-1. Στο πρώτο ημίχρονο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 και το σύνολο του Κώστα Παπαδόπουλου μείωσε σε 2-1. Η ομάδα μας ισορρόπησε το ματς στο οποίο κυριάρχησε το στοιχείο της δύναμης, ήταν καλύτερη του Ολυμπιακού Θεσσαλονίκης στο δεύτερο ημίχρονο "ανεβάζοντας" στροφές και πίεσε για την ισοφάριση. Η πίεση, τελικώς, δεν "έφερε" το δεύτερο γκολ για την ισοφάριση και στο φινάλε του αγώνα διαμορφώθηκε το 3-1.

Στο πρωτάθλημα Κ16 ο Απόλλων Καλαμαριάς (2) ηττήθηκε (1-0) εκτός έδρας από τον ΠΑΟ Διοικητηρίου, αν και "έπιασε" καλύτερη απόδοση σε σχέση με τον αντίπαλο. Η ομάδα του συλλόγου μας είχε το στοιχείο της ατυχίας καθώς έχασε ευκαιρίες προκειμένου να σκοράρει και γενικότερα είχε καλή αγωνιστική εικόνα, παρά την ήττα.

Σχετικά με την Κ15 του Στέλιου Τζιόλα, ήρθε ισόπαλη με 2-2 απέναντι στον Ποσειδώνας Μηχανιώνας. Το τμήμα του συλλόγου μας ήταν βελτιωμένο σε σχέση με τον αγώνα της 1ης αγωνιστικής και ανώτερο σήμερα (12/10) του αντιπάλου του. Ο Απόλλων Καλαμαριάς βρέθηκε πίσω στο σκορ (0-1) στο πρώτο ημίχρονο, αλλά "αντέδρασε" στο δεύτερο μέρος και προηγήθηκε με 2-1 στο 89'. Ο Ποσειδώνας Μηχανιώνας ισοφάρισε στο 95' και μετά το τέλος του αγώνα εκφράστηκαν παράπονα στον διαιτητή από τον προπονητή του Απόλλωνα Καλαμαριάς, Στέλιο Τζιόλα (έδωσε χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες) για το ότι κρατήθηκαν επιπλέον λεπτά από τον προκαθορισμένο χρόνο του παιχνιδιού.

Οσον αφορά το πρωτάθλημα της Κ14, ο Απόλλων Καλαμαριάς (2) νίκησε την Γερμανική Αθλητική Ακαδημία με σκορ 1-0. Το γκολ "ήρθε" στο δεύτερο ημίχρονο και πιο συγκεκριμένα στο 50'. Ηταν ένα σημαντικό αποτέλεσμα για τους νεαρούς του Γιάννη Καμπουρίδη που "κρατά" από το σημερινό (12/10) παιχνίδι την προσαρμογή τους όσον αφορά το γεγονός ότι τα παιδιά του συγκεκριμένου τμήματος για πρώτη φορά φέτος αγωνίζονται σε γήπεδο μεγάλων διαστάσεων, 11 εναντίον 11, μιας και μέχρι πέρυσι έπαιζαν 9 ενταντίον 9.

Ο Απόλλων Καλαμαριάς (1) ηττήθηκε από τους Μπέμπηδες 2000 με σκορ 1-2. Πάντως, η ομάδα μας ήταν αισθητά ανώτερη στον αγώνα και αυτό ήταν κάτι που παραδέχτηκε ο προπονητής των αντιπάλων μετά το τέλος του ματς. Τέλος, η Κ13 του Απόλλωνα Καλαμαριάς αν και προηγήθηκε με 0-1, τελικά ηττήθηκε με 5-1 από τους Μπέμπηδες 2000.

re1 1

Κέρδισε και... άρεσε απέναντι στον Ορφέα Σουρωτής!

Nέα νίκη για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς (1) όσον αφορά το πρωτάθλημα της Κ17! Το αγωνιστικό σύνολο του Σπύρου Ακρίβου το Σάββατο (12/10) επικράτησε του Ορφέα Σουρωτής με σκορ 3-1, σε ένα παιχνίδι που ο δείκτης του σκορ -υπέρ της ομάδας μας- θα μπορούσε να ήταν υψηλότερος. Ο Απόλλων Καλαμαριάς έπαιξε πολύ καλό ποδόσφαιρο δημιουργώντας πολλές ευκαιρίες και στο ημίχρονο προηγήθηκε με 2-0 έχοντας και ένα χαμένο πέναλτι.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου μέρος, η ομάδα του Ακρίβου έκανε τρία τα τέρματά της (3-0) και τελικά ο αντίπαλος μείωσε σε 3-1. Η εμφάνιση ήταν άκρως ικανοποιητική, με τον Απόλλωνα Καλαμαριάς να έχει τον έλεγχο του αγώνα ενώ να σημειωθεί ότι δόθηκε χρόνος συμμετοχής σε όλα τα παιδιά. Το παρών στο παιχνίδι -το οποίο παρακολούθησε αρκετός κόσμος- έδωσε ο υπεύθυνος scouting των τμημάτων υποδομών του Μ.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝ, Bασίλης Τραϊανόπουλος.

Δείτε φωτογραφίες από το παιχνίδι στον επίσημο λογαριασμό του M.Γ.Σ.Κ.ΑΠΟΛΛΩΝ στο FACEBOOK...

apo mikra copy

Συνεχίζονται οι αγωνιστικές δραστηριότητες για τις ομάδες Κ14, Κ15, Κ16 και Κ17 του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Όλα τα παιχνίδια θα πραγματοποιηθούν Σάββατο, με εξαίρεση τον αγώνα της Κ16 για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς (2) ο οποίος την Κυριακή θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον ΠΑΟ Διοικητηρίου. Να σημειωθεί πως αναβλήθηκε το παιχνίδι της Κ16 για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς (1) απέναντι στον Ηρακλή ενώ η Κ13 δίνει το πρώτο της επίσημο ματς για την σεζόν 2019-20 και πρόκειται να αντιμετωπίσει τους Μπέμπηδες 2000.