Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ αγωνίζεται στην Α' Τοπική κατηγορία γυναικών.

Υπεύθυνος και προπονητής κ.Γιάννης Σούρβαλης,τηλ.επικοινωνίας 6977208345

Τεράστια εκτός έδρας νίκη για την γυναικεία ομάδα βόλεϊ!

Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Απόλλωνα Καλαμαριάς συνεχίζει τις εξαιρετικές εμφανίσεις! Μετά την εντός έδρας νίκη (3-0) απέναντι στον Καμπανιακό, την Κυριακή (20/10) η ομάδα του Γιάννη Σούρβαλη επικράτησε του Ατρομήτου Τριαδίου με 1-3 σετ. Πρόκειται για μια τεράστια νίκη, καθώς ο αντίπαλος είχε δείξει πολύ καλό αγωνιστικό προφίλ στις δύο πρώτες αγωνιστικές (νίκη με 3-2 σετ κόντρα στον ΑΣ Ωραιόκαστρο και εκτός έδρας ήττα με 3-2 σετ από τον Ηρακλή).

Ο Απόλλων Καλαμαριάς στο σημερινό (20/10) παιχνίδι προηγήθηκε με 0-2 σετ και ο Ατρόμητος Τριαδίου πήρε στις λεπτομέρειες το τρίτο σετ (27-25 το σκορ). Στο τέταρτο σετ η γηπεδούχοι μπήκαν πολύ καλά (8-1), προηγήθηκαν με 21-16 αλλά οι αθλήτριες της ομάδας μας σε εκείνο το σημείο έδειξαν αποφασιστικότητα-συγκέντρωση και "γύρισαν" το παιχνίδι. Ισοφάρισαν σε 21-21 και τελικώς πήραν το πέμπτο σετ με 24-26 πανηγυρίζοντας μια σπουδαία νίκη!

1ο σετ: 20-25

2ο σετ: 17-25

3ο σετ: 27-25

4ο σετ: 24-26

apobo1 copy

Με καρδιά και σοβαρότητα πανηγύρισε μια σπουδαία νίκη!

Την πρώτη νίκη της σεζόν 2019-20 για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής πήρε το βράδυ της Κυριακής (13/10) ο Απόλλων Καλαμαριάς! Οι αθλήτριες του Γιάννη Σούρβαλη "πιάνοντας" εξαιρετική απόδοση και δείχνοντας πάθος αλλά και σοβαρότητα καθ' όλη την διάρκεια του αγώνα, έφτασαν στο θετικό αποτέλεσμα απέναντι στον Καμπανιακό -μιας ιδιαίτερα έμπειρης ομάδας- με 3-0 σετ. Ο Απόλλων Καλαμαριάς, που είχε την επιστροφή της αρχηγού, Κικής Μίχου, έπαιξε πολύ όμορφο βόλεϊ διατηρώντας παράλληλα τον έλεγχο του παιχνιδιού.

Στο ξεκίνημα του αγώνα ο Απόλλων Καλαμαριάς προηγήθηκε με 6-4 και 13-9. Η ομάδα του Σούρβαλη "κρατούσε" σταθερά αυτή την διαφορά των τεσσάρων πόντων (18-14), ο Καμπανιακός μείωσε σε 20-18 αλλά σε εκείνο το σημείο ο Απόλλων Καλαμαριάς "ανέβασε" στροφές και πήρε το πρώτο σετ με 25-20. Στο δεύτερο σετ οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο-πόντο (8-8 και 13-13) και μετέπειτα τα κορίτσια του Σούρβαλη προηγήθηκαν με 15-13 και 17-15.

Ο Απόλλων Καλαμαριάς έχοντας ψυχραιμία στο παιχνίδι του σε κρίσιμες φάσεις, έφτασε στην κατάκτηση του δεύτερου σετ με 25-23. Οι αθλήτριες του Σούρβαλη μπήκαν δυνατά στο τρίτο σετ (9-6) και διατηρούσαν το προβάδισμα (14-13 και 17-14). Η διαφορά "άνοιξε" κι άλλο (20-15) και ο Απόλλων Καλαμαριάς ήταν ο νικητής με 25-19!

1ο σετ: 25-20

2ο σετ: 25-23

3ο σετ: 25-19

episimi copy

Ικανοποίησε παρά την ήττα

Το πρώτο του παιχνίδι για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής έδωσε την Κυριακή (06/10) το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Η ομάδα του Γιάννη Σούρβαλη, παρά την σημαντική απουσία της αρχηγού, Κικής Μίχου, ήταν ανταγωνιστική αλλά τελικά ηττήθηκε εκτός έδρας με 3-1 σετ.

Πάντως, "κρατάει" την καλή εμφάνιση από το συγκεκριμένο ματς, το οποίο ξεκίνησε με 0-1 σετ για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς. Ο Ηρακλής ισοφάρισε (1-1) και το τρίτο σετ κρίθηκε στις λεπτομέρειες. Το σκορ ήταν 23-23 και ο "Γηραιός" έφτασε στο 25-23 ενώ στις λεπτομέρειες κρίθηκε και το τέταρτο σετ. Δίπλα στις προσπάθειες του συνόλου του Γιάννη Σούρβαλη ήταν ο έφορος, Παναγιώτης Χατζηανδρέας.

Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Απόλλωνα Καλαμαριάς την επόμενη εβδομάδα υποδέχεται τον Καμπανιακό, στις 13/10 στις 20.00.

apobo1

apobo2

Στην τελική ευθεία εν όψει της πρεμιέρας (06/10) με Ηρακλή

Ξεκίνησε η αντίστροφη μέτρηση εν όψει της έναρξης του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής. Το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Απόλλωνα Καλαμαριάς θα αρχίσει την σεζόν 2019-20 με εκτός έδρας παιχνίδι. Πιο συγκεκριμένα, για την 1η αγωνιστική, η ομάδα του Γιάννη Σούρβαλη θα αντιμετωπίσει τον Ηρακλή στις 06/10. Ο αγώνας της Κυριακής θα ξεκινήσει στις 18.00, στο γήπεδο "Γ. Κατσάνης".

Στις 19/8 η "πρώτη" του τμήματος βόλεϊ Γυναικών

Από την επόμενη Δευτέρα (19/8) ξεκινά το "χτίσιμο" του τμήματος βόλεϊ Γυναικών του Απόλλωνα Καλαμαριάς (θα αγωνίζεται στο πρωτάθλημα της Β' Εθνικής) εν όψει της σεζόν 2019-20. Πιο συγκεκριμένα η έναρξη της προετοιμασίας της ομάδας του Γιάννη Σούρβαλη, είναι προγραμματισμένη για τις 19 Αυγούστου και ώρα 12:30 στο ΔΑΚ Καλαμαριάς. Το πρόγραμμα της επόμενης εβδομάδας θα συνεχιστεί με διπλές προπονήσεις την Τρίτη (20/8) και την Τετάρτη (21/8) ενώ την Πέμπτη (22/8) και την Παρασκευή (23/8) θα πραγματοποιηθεί από μια προπόνηση.