Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ αγωνίζεται στην Α' Τοπική κατηγορία γυναικών.

Υπεύθυνος και προπονητής κ.Γιάννης Σούρβαλης,τηλ.επικοινωνίας 6977208345

Δεν τα κατάφερε εκτός έδρας, παραμένει στην τρίτη θέση

Την ήττα με 3-1 σετ από τον ΔΑΣΩ γνώρισε ο Απόλλων Καλαμαριάς, σε εκτός έδρας παιχνίδι. Η ομάδα μας βρέθηκε πίσω με 2-0 σετ, μετέπειτα μείωσε σε 2-1 σετ αλλά τελικά ο αντίπαλος πήρε το θετικό αποτέλεσμα (3-1). Την επόμενη αγωνιστική το σύνολο του Γιάννη Σούρβαλη θα υποδεχτεί τον ΑΣ Ωραιόκαστρο. Παρά την ήττα την τελευταία αγωνιστική, ο Απόλλων Καλαμαριάς παραμένει στην τρίτη θέση της βαθμολογίας, έχοντας 5 νίκες σε συνολικά 9 αγώνες.

episimi copy copy copy copy copy copy copy copy

Μεγάλη νίκη κόντρα στον Μυγδονιακό!

Συνέχεια στις επιτυχίες έδωσε ο Απόλλων Καλαμαριάς. Η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του συλλόγου μας επικράτησε με 3-1 σετ του Μυγδονιακού, παίρνοντας μια μεγάλη νίκη. Το αγωνιστικό σύνολο του Γιάννη Σούρβαλη έχασε το πρώτο σετ, στο δεύτερο σετ ήταν πίσω με 17-22 αλλά κάπου εκεί "έβγαλε" "αντίδραση", ισοφάρισε σε 1-1 (25-23 το 2ο σετ) και τελικά κατέφερε να "γυρίσει" το παιχνίδι έχοντας την απαιτούμενη συγκέντρωση.

Μάλιστα, τα δύο τελευταία σετ ο Απόλλων Καλαμαριάς δεν δυσκολεύτηκε να τα πάρει, "πιάνοντας" εξαιρετική απόδοση. Με αυτό το -σημαντικό- αποτέλεσμα, η ομάδα του Γιάννη Σούρβαλη είναι πλέον στην 3η θέση της βαθμολογίας, μόλις δύο βαθμούς πίσω από τον Ηρακλή ο οποίος είναι 2ος (ο Απόλλων Καλαμαριάς πρόκειται να υποδεχτεί τον Ηρακλή κατά τον δεύτερο γύρο του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής).

Γυναικείο τμήμα βόλεϊ: Σημαντική εκτός έδρας νίκη κόντρα στον Πήγασο Πολίχνης

Ο Απόλλων Καλαμαριάς τα κατάφερε απέναντι στον Πήγασο Πολίχνης και πήρε μια σημαντική νίκη με 1-3 σετ. Ετσι, η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του συλλόγου μας επέστρεψε στις επιτυχίες και πλέον βρίσκεται στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας με 13 βαθμούς. Το αγωνιστικό σύνολο του Γιάννη Σούρβαλη έχασε το πρώτο σετ αλλά "αντέδρασε" στα επόμενα τρία, με αποτέλεσμα να κατακτήσει το θετικό αποτέλεσμα. Σημαντικό ρόλο στην έκβαση του αγώνα έπαιξε το τρίτο σετ το οποίο κρίθηκε στις λεπτομέρειες (το δεύτερο και το τέταρτο σετ, οι αθλήτριες του Απόλλωνα Καλαμαριάς το πήραν δίχως δυσκολία).

episimi copy copy copy copy copy

Έκανε τεράστια προσπάθεια για την ανατροπή, "κέρδος" η προσέλευση του κόσμου

Δεν τα κατάφερε η γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Απόλλωνα Καλαμαριάς καθώς ηττήθηκε εντός έδρας από την Αναγέννηση Ρυσίου με 2-3 σετ. Πάντως το τμήμα του συλλόγου μας έκανε τεράστια προσπάθεια απέναντι σε μια ομάδα που έχει έμπειρες αθλήτριες και έφτασε κοντά σε μια μεγάλη ανατροπή. Η Αναγέννηση Ρυσίου προηγήθηκε με 0-2 σετ αλλά ο Απόλλων Καλαμαριάς "αντέδρασε" και ισοφάρισε σε 2-2.

Στο πέμπτο σετ η ομάδα του Γιάννη Σούρβαλη προηγήθηκε με 8-7 αλλά στην συνέχεια ο αντίπαλος, έχοντας και τον παράγοντας τύχη με το μέρος του σε κάποιες φάσεις, κατάφερε να κερδίσει με 12-15 (2-3 σετ). Στα θετικά του αγώνα και αυτό που ικανοποίησε την γυναικεία ομάδα βόλεϊ του Απόλλωνα Καλαμαριάς ήταν η άκρως ικανοποιητική προσέλευση του κόσμου στο ΔΑΚ Καλαμαριάς και τα θετικά σχόλια που υπήρξαν μετά το τέλος του αγώνα για την προσπάθεια της ομάδας μας.

episimi copy copy copy copy

Γυναικείο βόλεϊ: Στοχεύει στο 3/3 στο "σπίτι" του

Στο πλαίσιο της 6ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Β' Εθνικής, ο Απόλλων Καλαμαριάς θα υποδεχτεί την Αναγέννηση Ρυσίου. Ο αγώνας θα γίνει την Κυριακή (17/11) στο ΔΑΚ Καλαμαριάς και θα ξεκινήσει στις 20.00. Το σύνολο του Γιάννη Σούρβαλη -κόντρα στην ανταγωνιστική ομάδα της Αναγέννησης Ρυσίου- θα επιδιώξει να επιστρέψει στα θετικά αποτελέσματα και να πάρει την τρίτη νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια σε ό,τι αφορά τα εντός έδρας ματς.

Θυμίζουμε ότι το γυναικείο τμήμα βόλεϊ του Απόλλωνα Καλαμαριάς κέρδισε τον Καμπανιακό και τον ΑΣΚ Λαγκαδά με 3-0 σετ ενώ συνολικά (εντός και εκτός έδρας) στο πρωτάθλημα, έχει ρεκόρ 3-2 (νίκες-ήττες), έχοντας αντιμετωπίσει εκτός έδρας δύο πολύ δυνατούς αντιπάλους, όπως τον Ηρακλή (δεύτερος στη βαθμολογία μαζί με τον Καμπανιακό) και τον Ηρακλή Γέφυρας (πρώτος στη βαθμολογία).