ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ Γ' ΕΘΝΙΚΗΣ ΑΝΔΡΩΝ  ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ 69 - 62 (Παράταση)

Την ήττα γνώρισε η ομάδα μας στην Ξάνθη από τον τοπικό Αρίωνα ,μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι όπου πρωταγωνιστές ήταν οι διαιτητές Παπαδόπουλος και Χάνος οι οποίοι και αδίκησαν καταφανέστατα την ομάδα μας που παρόλο αγωνίσθηκε με πολλές ελλείψεις ( Σιαμήτρος ,Φωτιάδης τραυματίας και άρρωστος αντίστοιχα ) αλλά και ο Αλεξίου ο οποίος και είναι αδικαιολογήτως απών .
Η ομάδα μας ξεκίνησε νωθρά το πρώτο δεκάλεπτο αλλά στο 2ο ισορρόπησε το παιχνίδι αλλά εκεί πάλι οι αποφάσεις των διαιτητών έγερναν την πλάστιγγα υπέρ του Αρίων .
Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν ντέρμπυ και εκεί που προηγηθήκαμε οι διαιτητές έδωσαν 4ο φάουλ στον Μπαγκντασαριάν . Παρόλα αυτά η ομάδα μας έδειξε το σθένος που έπρεπε για το συγκεκριμένο σημείο και ενώ το σκορ ήταν 60-52 με συνεχόμενα τρίποντα των Μπακογλίδη και εύστοχες βολές του Πολυμένη αλλά και δίποντο του Μιχάλη Γκαντίδη πλησιάσαμε στο -1 και εκεί ο Λαγός ευστόχησε σε τρίποντο για να κάνει το 62-60 υπέρ της ομάδας μας .Στην επόμενη φάση ο Αρίων ισοφαρίζει σε 62-62 και με την λήξη ο Μιχάλης Γκαντίδης αστοχεί και στις τρείς βολές μετά από φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο στην εκπνοή ,με αποτέλεσμα το παιχνίδι να πάει στην παράταση.

Εκεί η κούραση ,η διαιτησία και κάποιες λανθασμένες αποφάσεις έφεραν την ήττα .

Να σημειωθεί ότι ο αγώνας καθυστέρησε να ξεκινήσει λόγω αγώνα βόλεϊ.
Δεκάλεπτα: 16-9, 30-25, 45-49, 62-62(κ.α.), 69-62

Διαιτητές: Παπαδόπουλος Γρ.-Χάνος

Αρίων Ξάνθης (Θερμός): Χριστοφορίδης 13, Γρουδος 6, Θεοδωρίδης 4, Μπουτσακτσί 17, Ζαμπάκης 10(1), Σαββουλίδης 10(3), Κουρτίδης 2, Κλωναράς 3(1), Ράπτης, Καρανικολης, Μελαδιανος 4, Μαγαλιός.

Απόλλων Καλαμαριάς (Πολυμένης): Γκαντίδης Θ. 10(1), Σμυρλής 11, Μπαγκντασαριάν 5(1), Πολυμένης 9(1), Λαγός 8, Μπακογλιδης 3(1), Μακούλης 12(4), Γκαντίδης Μ. 4.,Παπαδόπουλος , Ξηρόφωτος.