Eίχε πολλές απουσίες, προσπάθησε αλλά έλειψε η τύχη

Σε ένα παιχνίδι που είχε τέσσερις απουσίες παικτών (δεν αγωνίστηκαν οι τραυματίες Δημήτρης Σαμαράς, Πέτρος Αποστόλου και Πάρης Ακριτίδης, ούτε ο Φώτης Γουναρόπουλος), ένα δεδομένο που δυσκόλεψε αφάνταστα το έργο του, ο Απόλλων Καλαμαριάς στάθηκε άτυχος και ηττήθηκε στην παράταση από τον Αίαντα Ευόσμου με σκορ 79-78. Η ομάδα του Γιάννη Τσεσμετζή έκανε μεγάλη προσπάθεια, στο 1:35 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του αγώνα ήταν πίσω με 69-62, αλλά τελικά το ματς οδηγήθηκε στην παράταση (69-69). Εκεί κέρδισε ο πιο τυχερός και αυτός ήταν ο Αίας Ευόσμου.

Σε κάθε περίπτωση είναι άξιοι συγχαρητηρίων τόσο οι παίκτες όσο και το τεχνικό τιμ για την μεγάλη προσπάθεια που έγινε, έχοντας το σημαντικό μειονέκτημα των πολλών απουσιών (στην αποστολή συμπεριλήφθηκαν ο αθλητής του εφηβικού τμήματος, Γιώργος Χριστοφορίδης και οι αθλητές του παιδικού τμήματος, Γιώργος Αποστόλου και Αλέξανδρος Χρυσοβέργης). Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 16-12 ενώ στην συνέχεια ο Απόλλων Καλαμαριάς "απάντησε" με ένα 0-7 σερί και "γράφτηκε" το 16-19. Το σύνολο του Τσεσμετζή εξακολουθούσε να έχει το προβάδισμα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με 34-37.

Με το τέλος της τρίτης περιόδου ο Αίας Ευόσμου ήταν στο +4 (55-51) και στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκαλέπτου διαμορφώθηκε το 55-55. Οι γηπεδούχοι στο 1:35 πριν το τέλος της κανονικής διάρκειας του παιχνιδιού, είχαν αέρα επτά πόντων (69-62) αλλά ο Απόλλων Καλαμαριάς "αντέδρασε" και με τέσσερις πόντους του Μαχαιριανάκη και ένα τρίποντο του Κουκουλίδη, ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 69-69. Έτσι το ματς "πήγε" στην παράταση. Στο έξτρα πεντάλεπτο ο Απόλλων Καλαμαριάς βρέθηκε μπροστά με 76-78, όμως στην συνέχεια η τύχη του γύρισε την πλάτη.

Στα 15' δευτερόλεπτα πριν την λήξη του αγώνα ο Σκεμπής είχε το δικαίωμα των βολών, ευστόχησε στην πρώτη βολή (77-78) και αστόχησε στην δεύτερη αλλά πήρε το μακρινό επιθετικό ριμπάουντ κερδίζοντας και φάουλ. Στα 13 δευτερόλεπτα πριν το τέλος του παιχνιδιού ο καλαθοσφαιριστής του Αίαντα Ευόσμου ευστόχησε στην πρώτη βολή (78-78) και αστόχησε στην δεύτερη, ωστόσο στάθηκε ξανά τυχερός παίρνοντας εκ νέου μακρινό επιθετικό ριμπάουντ και ταυτόχρονα κέρδισε φάουλ. Στα 12 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς ευστόχησε στην δεύτερη βολή (79-78) και στην τελευταία επίθεση ο Μαχαιριανάκης προσπάθησε να δώσει την νίκη στον Απόλλωνα Καλαμαριάς αλλά το δύσκολο σουτ που επιχείρησε, δεν είχε ευτυχή κατάληξη.

Tα δεκάλεπτα: 16-12, 34-37, 55-51, 69-69 (κ.α.) 79-78

Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος): Βαρδής, Σκεμπής 15 (1), Λαζαρίδης 4, Γαϊτάνης 2, Ρόπουτης 15, Καρασίμος 5, Παντόπουλος, Περιστεράκης 2, Σεκαδάκης, Νέσης 19 (1), Σαββίδης 17 (1)

Απόλλων Καλαμαριάς (Τσεσμετζής): Κουκουλίδης 9 (1), Μαχαιριανάκης 33 (4), Μύθιλλος 3 (1), Τσιμπής 13 (1), , Αγραφιώτης 10 (2), Μόρας, Κατηρτζίδης 4, Αθαναηλίδης 6 (1)