"Λύγισε" στο φινάλε

Στο πλαίσιο της 16ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής, ο Απόλλων Καλαμαριάς ηττήθηκε εντός έδρας από τον Αστέρα Σίνδου με σκορ 79-82. Η ομάδα του Γιάννη Τσεσμετζή "επέστρεψε" μετά το -10 (43-53 στο 25') της τρίτης περιόδου, προηγήθηκε με 71-65 λίγο μετά το 35' αλλά προς το φινάλε του αγώνα η διαφορά χάθηκε και ο Αστέρας Σίνδου ήταν ο νικητής.

Mετά το 3-8 στο ξεκίνημα του ματς, ο Απόλλων Καλαμαριάς μείωσε σε 11-12 (7') και ο Μαχαιριανάκης ισοφάρισε με κάρφωμα (13-13). Η ομάδα του Γιώργου Μπαλογιάννη πήρε ένα +8 (13-21) ενώ με τρίποντο του Αποστόλου το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 17-21. Το 21-23 έγινε από τον Τσιμπή και ο Αγραφιώτης έδωσε το προβάδισμα (26-25). Το ημίχρονο έληξε 36-39 έπειτα από καλάθι του Σαμαρά. Στις αρχές της τρίτης περιόδου διαμορφώθηκε το 39-39 ενώ στο 25' το σύνολο του Τσεσμετζή ήταν στο -10 (43-53). O Aπόλλων Καλαμαριάς "ψαλίδισε" την διαφορά (47-53 στο 27') και με πέντε σερί πόντους του Σαμαρά "γράφτηκε" το 52-56. Στο 30' (τέλος τρίτου δεκαλέπτου) το σκορ ήταν 57-59.

Ο Μαχαιριανάκης ισοφάρισε (59-59) και ο Σαμαράς έκανε το 61-59. Στο 33' η ομάδα του Τσεσμετζή ήταν στο +4 (65-61) ενώ μετά από κλέψιμο ο Κουκουλίδης άφησε την μπάλα στο καλάθι (69-64 στο 35'). Ο Αγραφιώτης ευστόχησε σε δύο βολές (71-65), ο Αστέρας Σίνδου βρήκε τις λύσεις και πέρασε μπροστά (72-73) ενώ ο Τσιμπής "έγραψε" το 74-73. Στο 38' έγινε το 76-75 από τον Μαχαιριανάκη και οι φιλοξενούμενοι πήραν διαφορά τριών πόντων (77-80), με εύστοχο τρίποντο λίγο πριν το 39'.

Οι γηπεδούχοι μείωσαν στον πόντο (79-80, με δύσκολο δίποντο του Τσιμπή) αλλά μετά από δύο χαμένα αμυντικά ριμπάουντ, ο Ταβλαρίδης κέρδισε φάουλ και με μια βολή διαμόρφωσε το 79-81 υπέρ του Αστέρα Σίνδου. Στα 13 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε του ματς, ο Ιωαννίδης ευστόχησε σε μία βολή (79-82) και εν συνεχεία ο Αγραφιώτης προσπάθησε να ισοφαρίσει για να "στείλει" το παιχνίδι στην παράταση, ωστόσο το σουτ ήταν άστοχο.

Δεκάλεπτα: 17-21, 36-39, 57-59, 79-82

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Τσεσμετζής): Κουκουλίδης 7 (1), Αποστόλου 9 (3), Μαχαιριανάκης 31 (2), Μύθιλλος 2, Τσιμπής 8, Σαμαράς 10 (1), Αγραφιώτης 8 (1), Μόρας 1, Ακριτίδης 1, Αθαναηλίδης 2

ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ (Μπαλογιάννης): Ταβλαρίδης 22 (6), Παπαπασχάλης 4, Ιωαννίδης 29, Πετρίδης 13 (1), Ιατρίδης Α., Ιατρίδης Ζ., Μπακάλης 2, Μέλλιος 3 (1), Τσίγκας 3 (1), Μυσίρογλου 6 (1)