"Πάλεψε" μέχρι τέλους για την ανατροπή

Στο πλαίσιο της 17ης αγωνιστικής της Γ' Εθνικής ο Απόλλων Καλαμαριάς ηττήθηκε εκτός έδρας από τη ΜΕΝΤ με σκορ 77-73, σε ένα ματς που είχε τις σημαντικές απουσίες των τραυματιών, Θάνου Τσιμπή και Μιχάλη Μύθιλλου. Για την ομάδα των Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη αποτέλεσε "πληγή" το πρώτο ημίχρονο (45-30), στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους ο Απόλλων Καλαμαριάς βρέθηκε πίσω με 18 πόντους (57-39) αλλά μετέπειτα "αντέδρασε" και μείωσε μέχρι τους τέσσερις πόντους (77-73) προς το τέλος του αγώνα.

Με την διαφορά στο -4 (77-73) λανθασμένα δεν δόθηκε φάουλ υπέρ του Μαχαιριανάκη σε προσπάθεια για δίποντο ενώ προηγουμένως (στα τελευταία λεπτά) ένα -καθαρό- κόψιμο του Αγραφιώτη στον Παπαδόπουλο "μετατράπηκε" σε φάουλ (ο παίκτης της ΜΕΝΤ ευστόχησε σε μια βολή). Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού η ομάδα της Τούμπας προηγήθηκε με 11-6 και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 25-14, με τη ΜΕΝΤ να εκμεταλλεύεται την ευστοχία της στα τρίποντα (είχε έξι εύστοχα τρίποντα στην πρώτη περίοδο).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Απόλλων Καλαμαριάς μείωσε 33-27 αλλά στο πρώτο ημίχρονο έχανε με 15 πόντους (45-30 στο 20'). Μετά το 57-39 (25') το σύνολο των Χατζούλη και Μιχαηλίδη βελτιώθηκε αμυντικά και η διαφορά άρχισε να πέφτει. Στο 30' το σκορ ήταν 61-55, ο Απόλλων Καλαμαριάς συνέχιζε να "παλεύει" για την μεγάλη ανατροπή (75-70) και λίγο πριν το 39' βρέθηκε στο -4 (77-73). Στο τελευταίο λεπτό κακώς δεν καταλογίσθηκε φάουλ υπέρ του Μαχαιριανάκη ο οποίος σούταρε για δύο πόντους, μετέπειτα δεν άλλαξε κάτι και αυτό ήταν το τελικό σκορ (77-73).

Δεκάλεπτα: 25-14, 45-30, 61-55, 77-73

ΜΕΝΤ (Κουγιουμτζίδης): Ζεϊμπέκης, Ντισλής 16 (4), Μιχαηλίδης 24 (3), Νικολούδης 13 (2), Παπαδόπουλος 9, Αξεχέρογλου, Καρανώτας 13 (1), Καρατόλιος 2

Απόλλων Καλαμαριάς (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 11 (1), Αποστόλου 4 (1), Μαχαιριανάκης 21 (3), Σαμαράς 12 (4), Αγραφιώτης 7, Μόρας 2, Ακριτίδης 6, Αθαναηλίδης 10