Πανηγύρισε νίκη κομβικής σημασίας!

Ήθελε πολύ την νίκη και το απέδειξε! Ο Απόλλων Καλαμαριάς επικράτησε εντός έδρας της ΔΕΚΑ με 75-66, σε ένα παιχνίδι που η διαφορά έφτασε μέχρι και το +17 (47-30). Η ομάδα των Γιάννη Χατζούλη και Άλκη Μιχαηλίδη διατήρησε τον έλεγχο σε όλη την διάρκεια του αγώνα, βάζοντας τις βάσεις για το θετικό αποτέλεσμα από το πρώτο ημίχρονο (43-28 στο 20'). Πρόκειται για μια νίκη κομβικής σημασίας για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς, ο οποίος πλέον έχει μπροστά του το εκτός έδρας παιχνίδι απέναντι στον ΠΟ Ν. Μουδανιών.

Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 7-0 και 10-6 ενώ ο Κουκουλίδης πέτυχε τρίποντο (13-6). Το 15-10 "γράφτηκε" από τον Αγραφιώτη ο οποίος έκανε και το 17-12. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (21-12) με φόλοου του Γουναρόπουλου και το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-12. Η ΔΕΚΑ μείωσε σε 24-16 και ο Κουκουλίδης διαμόρφωσε το 27-16. Ο Μύθιλλος ευστόχησε σε δύο βολές (29-16) ενώ ο Σαμαράς "χτύπησε" για τρεις (32-18).

Ο Αθαναηλίδης ήταν ο υπεύθυνος για το 36-20 και στο 17' οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο -11 (36-25). Με το τέλος του ημιχρόνου, το σύνολο των Χατζούλη και Μιχαηλίδη ήταν μπροστά με 43-28. Στις αρχές της τρίτης περιόδου ο Μαχαιριανάκης έκανε το 47-30 αλλά και το 50-35 ενώ ο Ακριτίδης πέτυχε καλάθι και φάουλ (53-38). Έπειτα από πολύ καλό passing game των γηπεδούχων έγινε το 55-40 και στο 30' ο Απόλλων Καλαμαριάς είχε το προβάδισμα με 57-47.

Ο Γουναρόπουλος διαμόρφωσε το 59-47 και μετέπειτα η ΔΕΚΑ "ψαλίδισε" την διαφορά (60-52). Στην συνέχεια ο Μαχαιριανάκης ευστόχησε σε τρίποντο (63-52) ενώ ακολούθησε τεχνική ποινή (63-53) σε βάρος του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Μετά από όμορφη συνεργασία με τον Αθαναηλίδη, ο Γουναρόπουλος έκανε το 65-55 και ο Αθαναηλίδης πέτυχε καλάθι και φάουλ (68-57). Λίγο μετά το 38' ο Τσιμπής "έγραψε" με μια βολή το 69-61 και ο Απόλλων Καλαμαριάς επικράτησε με σκορ 75-66!

Δεκάλεπτα: 24-12, 43-28, 57-47, 75-66

Απόλλων Καλαμαριάς (Χατζούλης-Μιχαηλίδης): Κουκουλίδης 11 (2), Μαχαιριανάκης 17 (2), Μύθιλλος 2, Τσιμπής 7 (1), Γουναρόπουλος 10, Σαμαράς 8 (2), Αγραφιώτης 8 (1), Ακριτίδης 5, Αθαναηλίδης 7

ΔΕΚΑ (Κυριαζής): Δημητριάδης 14 (2), Βογιατζής 2, Βενετίδης, Χαρταβέλας, Κοϊμτζόγλου 6, Παπασαβόγλου Αρ. 14 (3), Μπάκος 11 (1), Κριτσίκας 3, Πρωτούλης 15 (3)