Δεν "άντεξε" στο δεύτερο ημίχρονο...

Στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής, ο Απόλλων Καλαμαριάς γνώρισε την εντός έδρας ήττα από τον Λεύκιππο Ξάνθης με 57-64. Στο ημίχρονο η ομάδα του Γιώργου Καραμουσαλίδη ήταν μπροστά στο σκορ (27-25) ωστόσο δεν κατάφερε να συνεχίσει στο ίδιο τέμπο στο δεύτερο μέρος. Για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς -λόγω προβλημάτων- δεν αγωνίστηκε ο αρχηγός, Θοδωρής Κουκουλίδης, o Γιώργος Κόκκιος και ο Λέανδρος Βογιατζής.

O Aπόλλων Καλαμαριάς προηγήθηκε με 6-3, στην συνέχεια ο Λεύκιππος Ξάνθης "αντέδρασε" με ένα επιμέρους σερί 2-11 (8-14) ενώ το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 11-16. Ο Καρασίμος με τρίποντο μείωσε σε 14-19 και η ομάδα του Καραμουσαλίδη βρέθηκε στο -2 (17-19 στο 12') με καλάθι και φάουλ του Τσίγκα στον αιφνιδιασμό. Έχοντας βελτιωθεί αμυντικά, ο Απόλλων Καλαμαριάς "μπήκε" σε θέση οδηγού στον παιχνίδι (20-19) με σουτ του Κεραμάρη από τα 6.75. Με ωραία προσπάθεια του τελευταίου "γράφτηκε" το 22-19 και ο Δημήτρης Βογιατζής ήταν ο "υπεύθυνος" για το 27-22. Στο ημίχρονο οι γηπεδούχοι κέρδιζαν με 27-25.

Mετά το 32-29 ο Απόλλων Καλαμαριάς αντιμετώπισε προβλήματα επιθετικά και αμυντικά, με αποτέλεσμα στο 27' οι φιλοξενούμενοι να προηγηθούν με 36-47. Μετέπειτα, το σύνολο του Καραμουσαλίδη ανέβασε στροφές και ο Δημήτρης Βογιατζής με δύσκολο καλάθι μείωσε σε 41-47. Τελικά, με τρίποντο στην λήξη, η τρίτη περίοδος "έκλεισε" με το 43-51 υπέρ του Λεύκιππου Ξάνθης ο οποίος "πήγε" στο +10 (43-53) με το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου. Ο Καρασίμος "έγραψε" το 45-53 και ο Κυφωνίδης κάρφωσε (47-53). Λίγο πριν το 35' οι φιλοξενούμενοι ξέφυγαν με 47-60 και ο Απόλλων Καλαμαριάς ηττήθηκε με 57-64.

Δεκάλεπτα: 11-16, 27-25, 43-51, 57-64

Απόλλων Καλαμαριάς (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 12(2), Σκεμπής 3(1), Κυφωνίδης 19(1), Καρασίμος 5(1), Μακρής 2,  Τσίγκας 3, Γιαννακός 6, Κεραμάρης 7(1)

Λεύκιππος Ξάνθης (Βαχαρίδης-Ρετζέπης): Νταβουλτζόπουλος  4, Στεργίου 3(1), Ιωαννίδης, Παϊτάρης, Ζαμπάκης 7, Βοϊβατόπουλος 8, Νικολόπουλος 3(1), Χρήστου 4, Μακαρατζής, Γρούδος 6, Παλλάκης 15, Ιορδάνογλου 14(4)