Mε το μυαλό στο πρωτάθλημα...

Το πρώτο επίσημο παιχνίδι της σεζόν (2019-20) έδωσε την Κυριακή (15/09) το γυναικείο τμήμα μπάσκετ του Απόλλωνα Καλαμαριάς. Για το Κύπελλο Ελλάδας, η ομάδα μας ηττήθηκε εντός έδρας από τον -καλύτερο- Άρη με σκορ 41-66. Οι αθλήτριες της Κατερίνας Καρακασίδου έκαναν την προσπάθειά τους να "επιστρέψουν" στο παιχνίδι κατά το ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου καθώς μείωσαν σε 41-53 αλλά εν τέλει δεν τα κατάφεραν και στο φινάλε του αγώνα, όταν όλα είχαν κριθεί, η διαφορά "άνοιξε".

Να σημειωθεί ότι για τον Απόλλωνα Καλαμαριάς δεν αγωνίστηκε η αρχηγός, Κατερίνα Καλαντίδου. Πλέον, το μυαλό του συνόλου της Κατερίνας Καρακασίδου είναι στο πρωτάθλημα, που ούτως ή άλλως αποτελεί τον βασικό στόχο της ομάδας. Από την επόμενη εβδομάδα η προετοιμασία του Απόλλωνα Καλαμαριάς επικεντρώνεται αποκλειστικά στο εκτός έδρας παιχνίδι της πρώτης αγωνιστικής (13/10) απέναντι στον Πιερικό Αρχέλαο.

Στο ξεκίνημα του ματς οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ 11-13 και η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με 13-20. Στο 18' ο Απόλλων Καλαμαριάς βρισκόταν στο -11 (20-31) και το ημίχρονο έληξε 20-33. Με το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Άρης ήταν μπροστά με 33-51, η ομάδα της Κατερίνας Καρακασίδου "μπήκε" δυνατά στην τελευταία περίοδο μειώνοντας σε 41-53 αλλά τελικά ο αγώνας τελείωσε με σκορ 41-66.

Δεκάλεπτα: 13-20, 20-33, 33-51, 41-66

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ (Καρακασίδου): Οικονόμου 3, Σιφναίου 6, Παλάνη 7(1), Φλώρου 4, Εγγλέζου 7(1) , Διαμαντίδου 5, Καϊμακτσή 9(1), Μαϊδάτση, Ζηππίδου

ΑΡΗΣ (Συρόπουλος): Μαρίνη 14 (2), Παπαϊωάννου 7, Τσαμπούρη 8 (2), Λυκίδου, Νταουντάκη, Ευσταθίου, Σλούκα 22(1), Βεντούρα 4, Κουλιού 2, Νάστου 9, Λαζαρίδου, Δροσούνη